STOLAR, 10 st, snarlika, stockholmsarbeten, 1700-talets slut.

Vitmålade. Stoppad sits och rygg. Snidad dekor av bladstav och rosettanfanger. Fem signerade IEH (Johan Erik Höglander, mästare i Stockholm 1777). Två signerade ILG (Johan Lindgren, mästare i Stockholm 1770-1800). En signerad HOLM (Erik Holm, mästare i Stockholm 1779-1814). Två med Stockholm stolmakareämbetes sigill. Sitthöjd 41, höjd 87 cm.

Slitage.

Utropspris
50 000 SEK