Arne Jones E1299

Bägare på fot, förgyllt silver och niello, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1845.

Trumpetformad, på indragen fot, rik dekor av bladslingor mot mattpunsad fond, upptill rysk minnesgravyr från 1850-talet. Höjd 11 cm, vikt 160 gram.

Slitage.

Utropspris
10 000 SEK