Madeleine Pyk – en samling F769

Grachev, teservis, 5 delar, silver, S:t Ptersburg 1908-1917.

Invändig förgyllning, rund form med slät dekor, tekannans lock fällbart och plant, med svarvad träknopp. Liven med graverat monogram samt datering 1910. Bestående av, tekanna, gräddkanna, sockerskål med fällbar hänkel, sockertång samt citrongaffel. Tekannans längd 18 cm, höjd 12 cm, total vikt 895 gram.

Bruksslitage.

Utropspris
12 000 SEK