Cajsa von Zeipel

(Sverige, Född 1983)
Cajsa von Zeipel
(Sverige, Född 1983)

CAJSA VON ZEIPEL, Fotografi signerad och numrerad 13/50 a tergo.

"Untitled (Emily Sundblad: Dichterliebe/Divine Bitches)", 2016. C-print bildyta 45,5 x 35,5 cm. Bladstorlek 51 x 40,5 cm. Oramad.

Proveniens

The Kitchen, New York.

On the occasion of performances by Emily Sundblad: Dichterliebe/Divine Bitches at The Kitchen on September 16–17, 2016, Cajsa von Zeipel created this limited edition print. Proceeds from the sale of these limited-edition works will support artists whose groundbreaking, genre-defying work appears at The Kitchen throughout the year.

Konstnär

Cajsa von Zeipel är skulptör utbildad på Kungliga Konsthögskolan i Stockholm 2005–2010 och på Städelschule i Frankfurt 2008–2009. Hon arbetar med avancerade skulpturer utförda i material som gips och jesmonite. Motivkretsen är unga kvinnor och verken är ofta monumentala. Hennes verk "Pretty Vacant" är placerad vid ingången till Mood-gallerian i Stockholm (invigd 2012).

Utropspris
8 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57