1191396
Arne Jacobsen
(1902-1971)
Arne jacobsen, stol, "sjuan", fritz hansen, danmark,  1967.

ARNE JACOBSEN, stol, "Sjuan", Fritz Hansen, Danmark, 1967.

Snurrbar skrivbordsstol med svart skinnklädsel. Benställning av förkromat stål. Armlän och trissor. Märkt Made in Denmark 1967 by Fritz Hansen. Sitthöjd 50, höjd 83 cm.

Slitage. Krackelyr. Repor. Torkad stoppning. Skador på klädsel. Armlänen saknar klädsel.

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Utropspris
3 000 SEK