Bokhylla i modulsystem. Stommar av furu. Tre delar med socklar och öppna hyllor, mått, bredd 76, djup 27,5, höjd 81 cm. Två delar med öppna hyllor, mått, bredd 76, djup 27,5, höjd 76 cm. En del med sockel och dörrar med bakomliggande hyllor, mått, bredd 76, djup 36, höjd 81 cm. Lösa hyllbärare av mässing medföljer. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Märken. Ej fullständigt genomgången.