Skimrande bronser

Bronsskulpturer har en lång historia med rötter i de tidiga civilisationerna som sedan via det antika Grekland och Rom utvecklades till till en särskild konstart i sig. Konsten att gjuta brons är gammal, den mest klassiska metoden är den sk "cire perdue/lost-wax" processen men nya metoder har utvecklats under seklerna och anpassats efter typ av skulpturframställning. Materialet erbjuder en stor konstnärlig frihet och inte minst en möjlighet att uttrycka rörlighet och detaljer. En bronsskulptur kan betraktas och upptäckas från flera håll vilket utmanar betraktaren på ett särskilt sätt.

Bronsstatyetter efter antika förebilder fick ett uppsving som samlarobjekt under det sena 1400-talet i Italien och därifrån spred sig samlandet vidare till andra stadsstater och norra Europa. Bronsskulpturen var en symbol för en personlig smak och personlig makt, ett sekulärt samlarobjekt som kunde utmana både estetiskt och intellektuellt. Den lämpade sig också som personlig gåva, ett exempel på detta är familjen Medicis gåva av högklassiga bronser till kung Charles I av England.

Skulpturkonsten utvecklades under århundradena framför allt i Frankrike och Italien där också många samlare och beställare fanns. Idag finns samlare över hela världen. Bronsskulpturer är eftertraktade samlar- och inredningsobjekt och det är glädjande att kunna presentera en gedigen privatsamling bestående av 20 stycken olika typer av bronser, allt från den lite mer klassiskt tunga bronsen till den lite mer moderna, lättare modellen. Samlingen spänner från det strikt klassiska till det mer vardagliga, i auktionen ingår bland annat en kopia av Giovanni Bolognas "Merkurius", porträttbyster föreställande W A Mozart och Richard Wagner samt en större skulptur av den svenska skulptören Alfred Ohlson. Kännetecknande för hela samlingen är den höga kvalitet som samtliga skulpturer håller. En utmärkt möjlighet att förvärva ett riktigt fint konstföremål till sitt hem!

18 föremål
GIOVANNI BOLOGNA, efter, skulptur, brons.
Slutpris
12 214 SEK
Utropspris
6 000 SEK
JENNI LAGERBERG, skulptur, brons, signerad.
Slutpris
3 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, skulptur, brons, signerad Valentin.
Slutpris
3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-tal, skulptur, brons.
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, skulptur, brons.
Slutpris
6 850 SEK
Utropspris
3 000 SEK
S ALLEGRO, skulptur, brons, signerad.
Slutpris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FRIED CORNIK, skulptur, signerad och daterad 1917.
Slutpris
3 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ÉMILE LOUIS PICAULT, skulptur, brons, signerad.
Slutpris
9 600 SEK
Utropspris
12 000 SEK
S. ALLEGRO, 1800-tal, skulptur, brons, signerad.
Slutpris
9 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATHIAS SCHUMACHER, skulptur, brons, signerad.
Slutpris
5 550 SEK
Utropspris
5 000 SEK
WALTER SCHULZE-THEWI, skulptur, brons, signerad.
Slutpris
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Slutpris
4 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
AUGUSTE RODIN, efter, skulptur, brons.
Slutpris
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-tal. skulptur, brons.
Slutpris
6 801 SEK
Utropspris
5 000 SEK