1185971

Peter Dahl

(Sverige, 1934-2019)
Peter dahl, färglitografi, signerad peter dahl.

PETER DAHL, färglitografi, signerad Peter Dahl.

"N:o 25. Fredmans Epistel. Som är ett försök till en Pastoral i Bacchanalisk smak, skrifven vid Ulla Winblads öfverfart til Djurgården." 42 x 58 cm.

Ej examinerad ur ram.

Övrigt

Peter Dahl illustrerade 1984 Carl Michael Bellmans Fredmans Epistlar, i både monumentala oljemålningar och i litografier. Bellman-projektet innebar Peter Dahls breda genombrott i Sverige. Motivet "Stolta stad", vilket skildrar fader Movitz överfart till Djurgården med Ulla Winblad, är Peter Dahls i särklass mest kända och eftertraktade verk. Originalmålningen, den tredelade ”Stolta stad” klubbade Bukowskis för rekordpriset 5,7 miljoner kronor den 26 april 2005. Målningen ropades in av den åländske entreprenören Anders Wiklöf och verket hänger sedan dess på Anders Wiklöfs konstmuseum på Åland.

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Utropspris
4 000 SEK