1192776

Emilio Tadini

(Italien, 1927-2002)
Emilio tadini, akryl på duk, signerad och daterad 1973 a tergo.

EMILIO TADINI, akryl på duk, signerad och daterad 1973 a tergo.

"Archeoligia". 46 x 38 cm.

Proveniens

Studio Marconi, Milano.

Emilio Tadini, L’occhio della pittura 1960-1985, Skira Publishing.

Övrigt

Författaren Umberto Eco har sagt om Emilio Tadini (1927-2002) att han är "en författare som målar, en målare som skriver". Emilio Tadini föddes i Milano 1927 och blev en välkänd målare, skulptör och poet som arbetade gränsöverskridande mellan de tre disciplinerna. Hans litterära aktivitet började i slutet av 1940-talet med essäer, romaner, dikter och monologer.

Konstnären Emilio Tadini gör entré först på 1950-talet. Han gör sina första stora utställningar på 1960-talet, bland annat med Italiens bidrag vid Biennalen i Venedig 1978 och 1982. Det tidiga erkännandet av hans målning kommer med hans deltagande i italienska konstnärskollektivet Marconi Studio (Mario Schifano, Valerio Adami och Lucio Del Pezzo). Emilio Tadini arbetade också som dramatiker samt konst- och litteraturkritiker för tidningen "Corriere della Sera". 2001 genomfördes en stor retrospektiv utställning i Milano kring hans konstnärskap.

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Utropspris
30 000 SEK