Max Mikael Book

(Sverige, Född 1953)
Max Mikael Book
(Sverige, Född 1953)

MAX MIKAEL BOOK, blandteknik på pannå, signerad och daterad 2000 a tergo.

"Insjön II". (Sommarnatt). 40 x 60 cm.

Proveniens

Galleri Engström, Stockholm 2000.

Auktionens verk, ”Insjön II” är ett av Max Books experimentella och nydanande arbeten från år 2000, vilket förebådar utställningen "Malstroem de Luxe". Målerisviten gav Max Book senare en nominering till Carnegie Art Award 2002.

Max Books bilder från den här tiden kan beskrivas som måleri med en aura av skönhet, lyx och undergång. Målningarna visar miljöer med ett skimrande ljus där slutresultaten blir vackra, nedbrytande och ibland till och med hotfulla och farliga.

Ingela Lind, DN, skrev i sin recension på Galleri Engström i Stockholm:

"Efter sina dystra mellanrum och apokalypser återkommer nu Max Book - i medelåldern - med en bokstavligen glänsande utställning kring pengar, lyx och dekadens. Jag tror först inte mina ögon. Men ”Malstroem de Luxe” ger glittret en sugande undergångens lyster.

Ljus har Max Book alltid ägnat sig åt. Men ”Malstroem de Luxe” innebär ett nytt steg. Plötsligt glöder målningarna av ett deliriskt ljus. Som har att göra med det grekiska lux, alltså glans, sken och reflexer - men som också bär på galenskapens smitta.

Utropspris
20 000 SEK

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801