Claes Oldenburg

(USA, Född 1929)
Claes Oldenburg
(USA, Född 1929)

CLAES OLDENBURG, färglitografi, 1975, signerad 60/60.

"Figure in skirt with phallus I". Tryckt på Wookey Hole handmade paper. Med Oldenburgs vattenstämpel.
Publicerad av Petersburg Press. Editionen består av 60 exemplar, varav 10 litografier i vardera sex olika kulörer.
Bladstorlek 69 x 91 cm.

Ej examinerad ur ram.

Axom & Platzker 121.

Claes Oldenburg är en svenskfödd amerikansk konstnär, känd för sina innovativa och humoristiska rekonstruktioner av vardagliga föremål i både stora offentliga installationer och i mjuka material. Tillsammans med bl.a Tom Wesselmann, Jasper Johns och Allan Kaprow är Oldenburg förknippad med popkonst-rörelsen. ¨

”Eftersom mitt arbete naturligtvis inte är meningsfullt, kommer den betydelse som finns i det att förbli tveksamt och inkonsekvent - vilket är så det borde vara,” förklarar han sitt arbete.

Född den 28 januari 1929 i Stockholm, flyttade hans familj till Amerika 1936.
Konstnären bor och arbetar i New York. Idag ingår hans verk i samlingarna vid Moderna Museet i Stockholm, National Gallery of Art i Washington DC, Tate Gallery i London och Kunstmuseum Basel, bland många andra.

Utropspris
6 000 SEK

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801