MATTA, old Kurd sannolikt, ca 140,5-143,5 x 94,5-102 cm (samt kortsidorna med ca 2 cm slätväv).

Mörkblåbrun botten med polykroma medaljonger, stiliserade blommor och botehmönster. Blå huvudbård med växtmotiv.

En svag fuktlukt. Abrasher. Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig,
lagad. Långsidorna med smärre trampveck, en kortsida med smärre skador.

Utropspris
2 000 SEK