Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

MATTA, old Kurd sannolikt, ca 140,5-143,5 x 94,5-102 cm (samt kortsidorna med ca 2 cm slätväv).

Mörkblåbrun botten med polykroma medaljonger, stiliserade blommor och botehmönster. Blå huvudbård med växtmotiv.

En svag fuktlukt. Abrasher. Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig,
lagad. Långsidorna med smärre trampveck, en kortsida med smärre skador.

Utropspris
2 000 SEK