MATTA, kelim, semiantik Kashgai, ca 298-303,5 x 105-110,5 cm.

Polykromt rutmönster med små stiliserade blommor. Bred bård med reciprokt mönster. Kortsidorna med flera smala bårder.

En svag fuktlukt. Något slitage, smutsig, fläckar, fällningar, smärre hål och lagningar. Något skadade kortsidor.

Utropspris
2 000 SEK