CHUVALER, 2 st., slätvävda, old, troligen Iran, ca 75,5 x 117 cm respektive 76,5 x 106 cm.

Röd botten med polykroma güls och underornament. Smal bård med växtmotiv.

En svag fuktlukt. Den mindre ställvis blekt. Något slitage, smutsiga, fläckar, fällningar, obetydliga skador.

Utropspris
1 500 SEK