MATTO, semiantik/old Bidjar, ca 210-213,5 x 140,5-144 cm.

Mörkblå botten med felaktig datering 1319 AH (1902 AD) samt stor polykrom medaljong och hörnornament med stiliserade blommor och blad. Bred rödmelerad huvudbård med blom-, arabesk- och granatäppelrankor.

En svag fuktlukt. Något slitage och smutsig, fläckar, lagningar. Sidorna med smärre trampveck, kortsidornas slätväv med skador.

Utropspris
3 000 SEK