MATTA, semiantik /old Senneh, ca 193,5 x 135,5-140 cm (samt en kortsida med 2 cm slätväv).

Mörkblå botten med tre stora polykroma medaljonger och små stiliserade blommor. Bred röd huvudbård med stiliserade blom-, palmett-, arabesk- och granatäppelrankor.

En svag fuktlukt. Något slitage, smutsig, smärre fläckar, lagningar. obetydliga skador. En kortsida saknar några knutrader.

Utropspris
2 500 SEK