MATTA, kelim, Bidjar, ca 160 x 104,5-113 cm.

Mörkblå botten med stor röd medaljong, hörnornament, polykroma stiliserade fåglar och blommor. Polykrom huvudbård med små medaljonger.

En svag fuktlukt. Något slitage och smutsig, fläckar, smärre lagningar, obetydliga fällningar. Något skadade kortsidor.

Utropspris
2 000 SEK