Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

MATTA, kelim, Bidjar, ca 160 x 104,5-113 cm.

Mörkblå botten med stor röd medaljong, hörnornament, polykroma stiliserade fåglar och blommor. Polykrom huvudbård med små medaljonger.

En svag fuktlukt. Något slitage och smutsig, fläckar, smärre lagningar, obetydliga fällningar. Något skadade kortsidor.

Utropspris
2 000 SEK