MATTA, kelim, Senneh, ca 148,5-156,5 x 99-106 cm.

Mörkblå botten med tätt polykromt heratimönster och stor benvit medaljong med stiliserade blommönster. Blå huvudbård med blommor.

En svag fuktlukt. Något slitage, smutsig, fläckar, missfärgning, obetydliga fällningar. En kortsida med smärre skador.

Utropspris
2 000 SEK