Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

FAT, keramik, diameter ca 34 cm, Persien (Iran), 1871-1872.

Svart medaljong med signatur och datering: Said Mohammad Ali 1288 AH/1871-1872 AD, samt inskription som ungefär betyder: Alla som äter från detta fat kommer högre makt välsigna och de kommer få mer mat. Blå bård med blomdekor.

Nagg, kantlagningar, glasyrsprickor.

Utropspris
1 500 SEK