SNUSFLASKOR, sex stycken, glas, porslin, valnöt, sten, trä. Kina, 1900-tal.

Bestående av:
1 porslin, i oxblodsglasyr, höjd 7,5 cm.
2 i sten, en med inläggningar av korall och metall, höjd 8 cm. En av tuschsten, höjd 6 cm.
1 i valnöt, höjd 5 cm.
1 trä, höjd 6 cm.
1 glas, i double gourd, höjd 6 cm.

Metallinläggningar med skador. Slitage.

Utropspris
2 000 SEK