KOPP med LOCK, samt SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kanton, sent 1800-tal.

Dekor i famille rosefärger, med motiv av figurer i palatsmiljö. Diameter på skål 16,5 cm. Längd på kopp 15 cm.

Slitage, skål med stjärnspricka. Mistor. Bränningssprickor.

Utropspris
3 000 SEK