Arne Jones E1299

KOPPAR med FAT, åtta stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).

Dekor i underglasyrblått av växter inom radiella fält. Koppens diameter 6 cm. Fatens diameter 11 cm.

Slitage. Ett fat med kantspricka samt smärre nagg. Smärre nagg på flera. En med smärre glasyrspricka. Bränningssprickor.

Utropspris
7 000 SEK