Bestående av:
Double gourd vas, dekor i underglasyrblått, med motiv av fåglar i naturmiljö. Höjd 22,5 cm (kantlagning).
En dekor i famille rosefärger, med motiv av figurer, höjd 23,5 cm.
Slitage, en med kantlagning.