Carl Johan De Geers 1960-tal

I tretton fotografier tagna av Carl Johan De Geer i slutet av 1960-talet får vi följa honom och hans konstnärskollegors framfart. Bilderna är på samma gång personliga minnen och ett tidsdokument från ett turbulent årtionde som gjort stora avtryck inom politiken, feminismen, musiken och konsten. De Geer befann sig till synes alltid i händelsernas centrum; 1967 fick han i uppdrag av Dagens Nyheter att fotografera höstmodet i Paris och tog med sig Gunila Axén och Marie-Louise Ekman som modeller. I maj 1968 fotograferade han den pågående Kårhusockupationen åt bildtidningen SE. Temaauktionen innehåller även motiv från inspelningen av Öyvind Fahlströms långfilm "Du gamla, du fria" 1970 samt bilder av musikern Don Cherry och konstnären Moki Karlsson Cherry. Till tidskriften ”Puss” 1969 gjorde Lars Hillersberg och Carl Johan De Geer en serie bildnoveller kallade ”Lille Marx äventyr”, de fyra fotografierna visar Lille Marx resa med tunnelbanan mot Gubbängen. De flesta känner till barnprogrammet ”Tårtan” från 1972, producerat som serie för TV. Serien gjordes i 14 avsnitt som utspelade sig på ett bageri på Södermalm i Stockholm. Upphovsmän var Håkan Alexandersson och Carl Johan De Geer.