Adolf Zethelius, kaffekanna, silver, Stockholm 1830. Empire.

Balusterformad, på indragen rund fot, delvis godronnerad, svängd pip, uppsvängt trähandtag av svärtat trä. Lock med ekollonknopp. Även locket med stämplar. Höjd 31,5 cm, vikt 826 gram.

Lätt slitage.

Utropspris
7 000 SEK