Stockholm i mitt hjärta

Huvudstadens utsikter och vyer har alltid förtrollat stora svenska konstnärer, som ständigt återkommer till detta älskade motiv. Folkliv, soluppgångar, sommarnätter, spårvagnar, staden i vinterskrud, staden som symbol för nationalromantik eller modernismens framväxt.

Stockholm förr och nu, Skansen och malmarna, romantiska bilder och skildringar av den moderna staden, och Stockholms unika läge, omgivet av vatten. Den rika floran av målningar bjuder på en upplevelse av konstnärernas samtid och en nostalgisk resa.

Till de berömda stockholmsmålarna hör så klart Isaac Grünewald, Sigrid Hjertén, Einar Jolin, Eric Hallström, Maj Bring, Bernhard Oscarsson, Louis Sparre, Natan Johansson, Aron Gerle, GAN, Hilding Linnqvist, Marika af Ekström och Sven X:et Erixon, men även stora konstnärer som Victor Axelsson, Harald Lindberg, Nils Tydén, Jurgen von Konow, Edit Fischerström, Carl Luthander, Gunnar Zetterström, Elias Martin, Ellis Wallin, Frans Michael Kempe, Curt Clemens och blåmålarna Eugen Jansson och Bertel Bertel-Nordström. Och så klart den älskade författaren, konstnären och kände Stockholmsskildraren Stig “Slas” Claesson.

Många av dessa etablerade sig som älskade Stockholmsskildrare under tidiga 1900-talet och de är rikligt representerade på landets museer. Många av dessa konstnärer är nu möjliga att förvärva.

Temaauktionen “Stockholm i mitt hjärta” rymmer ett flertal målningar av konstnärer som banade vägen för den moderna konsten i Sverige, men också en oväntad raritet, den finstämda akvarellen “Stockholm” av brittiska konstnärinnan Mary Charlotte Greene, som påminner om svenska Anna Palm de Rosa, som föddes året innan.

37 föremål