BIRGER EKMAN, olja på duk, signerad Ekman.
Stadsgårdkajen, Stockholm. Utförd omkring 1935. 45 x 90 cm.
Svensk bildkonstnär född 1905 i Solna, som son till författaren Vilhelm Ekman och Anna Ekman. Han studerade vid Konsthögskolan 1932–1937 och debuterade med en separatutställning på De Ungas salong i Stockholm 1945.
Birger Ekman ställde ut ihop med Osvald Larsson i Göteborg och i Borås 1947 och medverkade i uppmärksammade utställningen Ung svensk konst i Danmark och ställde också ut på Liljevalchs.
Krackelyrer. Ytsmuts.
De unga konstnärernas utställning, Stockholm, 1936.