Carl Einar Fredriksson

(Sverige, 1887-1951)
Carl Einar Fredriksson
(Sverige, 1887-1951)

CARL EINAR FREDRIKSSON, olja på duk, signerad.

Utsikt från Slussen mot Gamla Stan och Skeppsholmen i Stockholm. 38 x 46 cm.

Bildkonstnär född 1897 i Ransäter, Värmland, död 21 maj 1951 i Stockholm. Studerade vid Althins målarskola i Stockholm 1914–1915 och hos Carl Wilhelmson 1916. Han fortsatte studierna i Köpenhamn 1917–1918 och i Paris 1920–1921. Från 1921 till 1931 drev han en egen målarskola i Stockholm.

Figge Fredriksson medverkade i utställningen Salon d'Automne i Paris 1920 samt i ett flertal utställningar med Värmlands Konstnärsförbund och Värmlands Konstförenings utställningar 1937–1949 liksom i flera av Sveriges Allmänna Konstförenings utställningar. Separat ställde han ut på Josefssons i Stockholm 1933 och på Thuressons 1943.

Till hans offentliga arbeten hör en al fresco med motiv ur Frödings diktning på Grand Hotel i Karlstad. Hans motiv består av stilleben och landskap samt stadsbilder från Norrland och Stockholm.

Figge Fredriksson är representerad bland annat vid Värmlands Museum och Nationalmuseum i Stockholm.

Utropspris
5 000 SEK

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962