Gunnar Ruda

(Sverige, 1887-1948)
Gunnar Ruda
(Sverige, 1887-1948)

GUNNAR RUDA, akvarell, signerad och daterad 1930.

Takåsar, Gamla stan, Stockholm. I. 60 x 93 cm.

Bildkonstnär född 1887 i Stockholm, död 1948 i Rom, Italien. Studerade vid Tekniska skolan, Caleb Althins målarskola och Konstakademien i Stockholm. Känd för hans landskap samt Stockholmsmotiv.

Separat ställde Gunnar Ruda ut ett flertal gånger på Konstnärshuset i Stockholm och medverkade i samlingsutställningar med Uppsalagruppen samt Fria Gruppen på Liljevalchs Konsthall i Stockholm samt utställningar arrangerade av Sveriges Allmänna Konstförening (SAK) och Svenska Konstnärernas Förening. En minnesutställning med hans konst visades på Konstnärshuset i Stockholm 1953.

Gunnar Ruda var medhjälpare till Einar Forseth vid dekoreringen av Gyllene salen i Stockholms stadshus 1922.

Representerad på bland annat Moderna Muséet i Stockholm, Nationalmuseum i Stockholm, Västerås konstmuseum, Borås musum, Östersunds museum, Eskilstuna konstmuseum samt på Gripsholms slott.

Ej examinerad ur ram, nålstick i hörnen.

Utropspris
2 500 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

136. Nils Fougstedt, bordslampa, modell "698", Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1928.
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Budhistorik
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
Aktuellt bud:
17 000 SEK