Erik Jerken

(Sverige, 1898-1947)
Erik Jerken
(Sverige, 1898-1947)

Erik Jerken, olja på duk, signerad och daterad 1936.

Stockholm mot Skeppsholmen. 46 x 55 cm.

Bildkonstnär född i Stockholm 1898. Studerade 1916-18 vid Tekniska skolan i Stockholm, 1918 vid Caleb Althins målarskola samt 1919-1923 på Konsthögskolan i Stockholm. Därefter studieresor till Tyskland, Italien, Belgien och Holland 1920, Frankrike 1920 och 1924-1925, samt till Serbien.

Separatutställningar i Stockholm 1932, 1934, 1936 och 1938. Deltog i Fria gruppens utställning på Liljevalchs konsthall i Stockholm 1929, Svenska Konstnärernas förenings utställning på Konstakademien 1943 samt i ett flertal av Sveriges allmänna konstförenings utställningar.

Erik Jerken målade i tunna genomskinliga penseldrag och är mest känd för modernistiska stilleben, landskapsmålningar och Stockholmsmotiv. Han verkade även som filmarkitekt i Gösta Berlings saga. Han gjorde ett stort antal offentliga utsmyckningar och har bland annat målat altartavlan i Högalidskyrkan, Stockholm och dekorerat logerna i Stockholms konserthus.

Erik Jerken är representerad bland annat på Nationalmuseum i Stockholm, Moderna muséet i Stockholm, Prins Eugens Waldemarsudde, Göteborgs konstmuseum och Västerås museum. Tilldelades också utmärkelserna Hertigliga medaljen vid Konsthögskolan, Stadshusets minnesmedalj samt riddare av Jugoslaviska Sankt Savaorden.

Utropspris
3 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801