Elias Martin

(Sverige, 1739-1818)
Elias Martin
(Sverige, 1739-1818)

ELIAS MARTIN, efter, akvarell, 1900-tal.

Från Fersenska terrassen. 49 x 78 cm.

Bildkonstnär född 1739 i Stockholm. Studerade för ämbetsmålaren F. G. Schultz och fick ledning av fältmarskalken och konstälskaren Augustin Ehrensvärd. Han undervisade dennes son Carl August Ehrensvärd. Därefter studerade han 1766-1768 i Paris för Claude Vernet. Han flyttade till London 1768 och utnämndes två år senare han som associate member av Royal Academy, där han deltog med utställningar och var teckningslärare. Åter i Sverige 1780 målade han sedan landskap och Stockholmsmotiv i olja och akvarell. Året därpå blev han medlem av Konstakademien och undervisade där.

Elias Martin har haft stor betydelse för svensk landskapskonst och flera av hans elever blev kända konstnärer. Han var också nära vän med Carl Michael Bellman.

Representerad på bland annat på Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Malmö Museum, Drottningholms Slott, Kungliga biblioteket i Stockholm, Göteborgs Stadsmuseum, Länsmuseet Gävleborg, Vänersborgs Museum samt Uppsala Universitetsbibliotek.

Ej examinerad ur ram, smärre skada.

Utropspris
4 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801