Mary Charlotte Greene

(Storbritannien, 1860-1951)
Mary Charlotte Greene
(Storbritannien, 1860-1951)

MARY CHARLOTTE GREENE, akvarell, signerad med monogram

"Stockholm". I. 28 x 49 cm.

Engelsk bildkonstnär, född I Cambridge 1860. Ordförande I Cambridge Drawing Society 1926 to 1929, medlem från 1896. Studerade konst på St John's Wood School och på the Royal Academy i London.

Studiersor till Paris, med stupider på Académie Colarossi, en av få konstskolor som accepterade kvinnor.

Hon levde större delen av sitt liv i Cambridge, men spenderade en dag varje vecka i London, för att måla. Hon gjorde också resor i Europa, bland annat till Stockholm, där hon målade en finstämd akvarell av Stockholms slott.

Hennes separatutställning "London Then and Now” på the Renaissance Gallery på Regent Street 1936, blev en succé och fick strålande recensioner I The Times och i the Evening News. Samtliga konstverk såldes direkt. Av misstag såldes ett verk två gånger, och hon tvingades måla en replik.

I senare delen av livet blev Mary Charlotte Greene blind på ena ögat, men hon fortsatte ändå att måla fram till sin död 1951, då sex målningar visades i en hyllningsutställning på the Cambridge Drawing Society. Hon var också faster till författaren Graham Greene, flera gånger nominerad till Nobelpriset i Litteratur. Han skrev om Mary Charlotte Greene i självbiografin A sort of Life.

Ej examinerad ur ram, smärre obetydligt blekt.

Tilläggslista

Mary Charlotte Greene (Storbritannien) 1860-1951

Utropspris
2 500 SEK

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801