Arne Jones E1299

ELSA STACKELBERG, TRÄDGÅRDSMÖBLEMANG, 7 delar, Fri Form, ca 1990-tal.

Bestående av bord, fyra fåtöljer och ett par fotpallar. Lösa dynor i marinblått tyg med vita detaljer och dragked, märkta Fri Form.
Fåtöljerna med ställbar rygg och hjultrissor under bakbenen.
Bordets mått 154 x 85 cm, höjd 67 cm.
Fåtöljernas sitthöjd inkl sittdyna ca 43 cm, bredd 68 cm.
Pallarna 55x62 cm, höjd utan dyna 36 cm, med dyna 45 cm.

Väderbitet trä med sliten yta. Bruksslitage. Smärre fläckar, en dyna med två smärre hål.

Utropspris
850 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492