Bing & Grøndahl

(Danmark, Född 1853)
Bing & Grøndahl
(Danmark, Född 1853)

KAFFESERVIS, 20 delar, porslin, "Musselmalet", Bing & Gröndahl och Royal Copenhagen.

Bing & Gröndahl;
7 kaffekoppar med fat höjd 6,5 cm
3 kaffekoppar med fat höjd 6,2 cm
1 kaffekanna med lock höjd 23 cm
1 sockerskål med lock höjd 12 cm
1 underlägg diameter 12,7 cm
6 assietter diameter 17,3 cm
5 extra kaffefat medföljer.
Royal Copenhagen;
1 skål 1/1050, diameter 19 cm
1 fat 1/1099, diameter 23,3 cm
1 lock 10/8034 medföljer

4 kaffekoppar med nagg, sprickor, 1 kaffefat med nagg, 2 assietter med nagg, 1 assiette med lagning, 1 assiett andrasortering, skål Royal Copenhagen med omfattande lagning.

Formgivare

Utropspris
2 500 SEK

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

4. Edward Hald, skål, glas, slipgraal, Orrefors ca 1955.
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Budhistorik
Aktuellt bud:
8 500 SEK