Design Övrigt
1240749
Wilhelm Kåge
(Sverige, 1889-1960)
Wilhelm kÅge, vaser med hänkel, 2 st "argenta", gustavsberg.

WILHELM KÅGE, vaser med hänkel, 2 st "Argenta", Gustavsberg.

Stengods, grön glasyr med målad silverdekor, signerade GUSTAVSBERG ARGENTA 1217 med olika årsbokstäver. Höjd ca 30-30,5 cm.

En möjligen andrasortering, smärre glasyrkrackelyr.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77

Slutpris
1 600
155
185
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (4 bud)
29 jul 16:09
1 600 SEK
28 jul 20:51
1 500 SEK
28 jul 16:51
1 100 SEK
23 jul 20:51
1 000 SEK