Bertil Norén

(Sverige, 1889-1934)
Bertil Norén
(Sverige, 1889-1934)

Bertil Norén, olja på duk, signerad och daterad 1916.

Efter duellen. Uppfodrad duk 140 x 180 cm.

Uppfodrad duk.

Bertil R:son Norén, född 22 juni 1889 i Bollnäs, död 4 oktober 1934, var en svensk målare, grafiker och tecknare.

Norén studerade vid Konsthögskolan i Stockholm 1909–1911 och en kortare period vid akademiens etsarskola. Därefter företog han omfattande studieresor till Frankrike, Italien, Spanien och de nordiska länderna. Han debuterade i en utställning tillsammans med Carl-Herman Runnström och Ivan Lönnberg i Stockholm 1912 samt medverkade i jubileumsutställningen i Luleå 1921 och upprepade gånger i olika grupp- och samlingsutställningar på Liljevalchs konsthall. En minnesutställning med hans konst visades på Liljevalchs 1938. Det finns äldre kompositioner i ett elegant efterimpressionistiskt maner. Senare får hans målningar gärna en prägel av Cezanne, som därefter ersättes av den strama, sakliga hållning, som så allmänt gjorde sig gällande i svenskt 20-talsmåleri. Norén finns representerad vid Moderna museet, Nationalmuseum, Norrköpings konstmuseum och Prins Eugens Waldemarsudde. Bertil Norén omkom under en segling i Stockholms skärgård endast 45 år gammal.

Utropspris
20 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801