Sonia Delaunay

(Frankrike, 1885-1979)
Sonia Delaunay
(Frankrike, 1885-1979)

SONIA DELAUNAY, färgetsning, 1970, signerad med blyerts och numrerad 49/75.

Utan titel. Plåtmått: 50 x 40 cm, bladstorlek 65 x 50 cm.

Öppettider vardagar kl.11-18, lördag kl. 11-16.

Utlämning av föremål efter avslutad auktion sker på Västberga allé 3.

Ej examinerad ur ram.

Konstnär

Delaunay, Sonia (1885-1979), rysk- fransk målarinna, som 1911 tillsammans med sin make Robert Delaunay m.fl. grundade den orfistiska rörelsen, känd för sina starka färger och geometriska former. De klara regnbågsfärgerna och den balanserade kompositionen uttryckte glädje och tilltro inför både framtid och teknik. Sonia Delaunay var även modeskapare med rena linjer och geometriska former som ideal i eleganta modeskisser. Hon ville rätta klänningarna efter kvinnokroppens rörelser och hon såg en framtid i ett industriellt mångfaldigat, demokratiskt mode. Den grå kubismen var inte Sonia Delaunays som hela sitt liv bar arvet efter fauvisterna och sin ryska hembygd. 20-talet blev fantasins, dårskapens och Jazzens tidsålder, då arbete och nöje flätades samman. Hon var den första kvinnliga konstnär som fick ha en retrospektiv utställning på Louvren 1964. Hon har även tilldelas Hederslegionen.

Utropspris
4 000 SEK