Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Inspireras av unika hem – Karolina Isomaki Kasprzyk

Bukowskis "Inspireras av unika hem" är en artikelserie där vi besöker personer med inspirerande hem. Denna vecka träffar vi Karolina Isomaki Kasprzyk, som jobbar som produktchef på Tiger of Sweden. Karolina och hennes man, fotografen Kacper Kasprzyk, bor i Stockholm efter sex år i Paris och Köpenhamn. Lägenheten de flyttade till var tänkt som en temporär lösning – men de blev förälskade och stannade kvar.

Inspireras av Karolina och inred i samma anda genom att buda på följande föremål i denna temaauktion.

Läs artikeln och se bilder från Karolinas hem här >

45 föremål
SIGVARD BERNADOTTE, taklmapa, modell "T-21", Bergboms.
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFBORD, teak, 1960-tal.
2 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STOLAR, 6 st, Fastrup, Danmark.
4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KARMSTOLAR, 6 st, Thonet, sent 1900-tal.
9 900 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Jaipur, ca 307 x 241 cm.
5 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
RUNE HAGBERG, blandteknik/collage, signerad.
4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PETER HAMBURGER, vägglampor 1 par, Knoll, USA 1970-tal.
21 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SOFFBORD/SIDOBORD, 2 st, 1900-talets andra hälft.
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORD, Senab.
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CHANEL, väska, "Mini Flap", 1994-1996.
15 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
JAIME HAYÓN, gungstol, "Piña", Magis.
1 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OIVA TOIKKA, vas, signerad.
50 EUR
Utropspris
300 EUR