Eero Aarnio

(Finland, Född 1932)
Eero Aarnio
(Finland, Född 1932)

EERO AARNIO, stol, "Pastill", Adelta.

Formgiven 1967. Orange glasfiber. Bär etikett. Diameter 93 cm. Höjd 52 cm.

Smärre slitage.

Formgivare

Den legendariske finländske formgivaren, professor Eero Aarnio var en av de första som skapade möbler i glasfiber och plast, material som ger formgivaren så gott som obegränsade möjligheter att skapa nya former och färger. Med stolen Åskbollen (Ball Chair) som presenterades på den internationella möbelmässan i Köln 1966 revolutionerade Aarnio möbeldesignen och den innovativa fåtöljen innebar det slutliga genombrottet för Aarnios internationella karriär. Eero Aarnios formspråk är genomgående skulpturalt men samtidigt lekfullt, ofta med anspelningar på 1960-talets popkultur. I sin design utgick Aarnio från grundläggande geometriska element såsom sfären och ellipsen och förvandlade dessa till sittmöbler, utgångspunkten var ”En stol är en sittmöbel, men en sittmöbel behöver inte se ut som en stol”. Möblerna blev snabbt oerhört populära hos en bred, internationell publik och världen över räknas Aarnio till de absolut främsta nutida formgivarna. Med sina futuristiska former och material kom Aarnios skapelser att symbolisera rymdåldern något som formgivaren själv alltid har tagit avstånd från. ”Rymden inspirerade mig inte alls, jag ville skapa en rund stol, helt enkelt hitta en ny form” har Aarnio i flera repriser slagit fast i intervjuer. Eero Aarnio har erhållit otaliga internationella och finländska pris under sin karriär, bl.a. International Design Award of the American Institute of Interior Designers år1968, det italienska Compasso d´Oro priset 2008, Kaj Franck designpriset år 2008 och Pro Finlandia priset år 2010.

Klubbat pris
683
7 643
724
Utropspris
800 EUR
Budhistorik (18 bud)
19 jan 2020 19:46
683 EUR
19 jan 2020 19:46
663 EUR
19 jan 2020 19:46
642 EUR
19 jan 2020 19:46
622 EUR
19 jan 2020 19:44
601 EUR
19 jan 2020 19:44
581 EUR
19 jan 2020 19:44
572 EUR
19 jan 2020 19:43
531 EUR
19 jan 2020 19:42
511 EUR
19 jan 2020 19:42
495 EUR
19 jan 2020 19:42
450 EUR
19 jan 2020 19:39
430 EUR
19 jan 2020 19:04
410 EUR
18 jan 2020 21:00
390 EUR
18 jan 2020 10:52
370 EUR
10 jan 2020 19:28
350 EUR
10 jan 2020 18:13
320 EUR
10 jan 2020 16:20
300 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?