Erich & Ingrid Triller

(Sverige, 1898-1972)
Erich & Ingrid Triller
(Sverige, 1898-1972)

ERICH & INGRID TRILLER, vaser, 3 st samt burk med lock, stengods, Tobo, signerade.

Vas med beige glasyr, hänkelvas med brun glasyr, hänkelvas med gråbrun glasur och burk med lock med grön glasyr. Signerade Triller Tobo. En hänkelvas numrerad 94.01. Höjd 7,5-15 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Rolf Walters samling.

Ingrid Abenius/gift Triller) studerade vid Staatliche Keramische Fachschule i Bunzlau och vid Bauhaus keramikutbildning vid Otte Lindigs Keramische Werkstatt i Dornburg Saale 1930–1933. Tillsammans med sin man bosatte hon sig i Tobo 1934 där de etablerade Tobo stengodsverkstad 1935.

Formgivare

Utropspris
2 500 SEK

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14