Jussi Mäntynen

(Finland, 1887-1978)
Jussi Mäntynen
(Finland, 1887-1978)

JUSSI MÄNTYNEN, skulptur, brons, signerad och daterad 1950.

Vaksamt lodjur. Signerad Jussi Mäntynen 1950, monogramsignering samt gjutarstämpel A.Pettersson Fud. Längd 13 cm, höjd 12 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Konstnär

Jussi Mäntynen var en finländsk bildkonstnär. Samtidigt med konstskolestudier arbetade Mäntynen som konservator på Zoologiska museet i Helsingfors. Han började skulptera och slog igenom på utställningar på 1930-talet med sina realistiskt utförda skulpturer av vilda djur och fåglar ur den finska obygdens fauna. Mäntynen fortsatte sin konstnärliga verksamhet i Stockholm med djuravbildningar, som illustrerar konstnärens starka känsla för djurens skönhet i form och rörelse. De material han använde var främst brons, trä och sten.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm samt på museer över hela Finland.

Klubbat pris
3 000
32 820
3 186
Utropspris
3 000 EUR
Budhistorik (10 bud)
15 mar 2020 20:54
3 000 EUR
15 mar 2020 20:52
2 900 EUR
15 mar 2020 20:52
2 800 EUR
15 mar 2020 20:52
2 800 EUR
15 mar 2020 19:25
2 700 EUR
7 mar 2020 23:20
2 600 EUR
7 mar 2020 12:28
2 500 EUR
7 mar 2020 10:50
900 EUR
7 mar 2020 9:12
500 EUR
6 mar 2020 22:50
100 EUR
Följerätt

Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17