Kan inte nå servern
Temaauktioner online
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Arne Jones E1299
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Jussi Mäntynen

(Finland, 1887-1978)
Jussi Mäntynen
(Finland, 1887-1978)

JUSSI MÄNTYNEN, skulptur, brons, signerad och daterad 1950.

Vaksamt lodjur. Signerad Jussi Mäntynen 1950, monogramsignering samt gjutarstämpel A.Pettersson Fud. Längd 13 cm, höjd 12 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Konstnär

Jussi Mäntynen var en finländsk bildkonstnär. Samtidigt med konstskolestudier arbetade Mäntynen som konservator på Zoologiska museet i Helsingfors. Han började skulptera och slog igenom på utställningar på 1930-talet med sina realistiskt utförda skulpturer av vilda djur och fåglar ur den finska obygdens fauna. Mäntynen fortsatte sin konstnärliga verksamhet i Stockholm med djuravbildningar, som illustrerar konstnärens starka känsla för djurens skönhet i form och rörelse. De material han använde var främst brons, trä och sten.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm samt på museer över hela Finland.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
3 000
E
U
R
31 620
S
E
K
3 433
USD
Utropspris
3 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (10 bud)
7
15 mar 2020 20:54
3 000 EUR
6
15 mar 2020 20:52
2 900 EUR
4
A
15 mar 2020 20:52
2 800 EUR
6
15 mar 2020 20:52
2 800 EUR
4
15 mar 2020 19:25
2 700 EUR
5
7 mar 2020 23:20
2 600 EUR
4
7 mar 2020 12:28
2 500 EUR
3
7 mar 2020 10:50
900 EUR
2
7 mar 2020 9:12
500 EUR
1
6 mar 2020 22:50
100 EUR
Alla tider är i CET
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Johan Wulff
Helsingfors
Johan Wulff
Chefsspecialist konst, grafik och foto
+358 (0)50 410 1377

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice