Madeleine Pyk – en samling F769

Michele Amodio

(Italien)
Michele Amodio
(Italien)

MICHELE AMODIO, Skulptur, brons, signerad.

"Narcissus". Påskrift "M. Amodio Napoli". Brunpatinerad brons. Höjd 60 cm (inkl. träbas 71 cm).

Lite ytsmuts. Något avnött patinering. Smärre strödda skrapmärken.

Harold Berman, "Bronzes - Sculptors & Founders 1800-1930", 1980, Volym IV, jfr kat nr 340A, s. 893 (annat avbildat exemplar).

Originalskulpturen "Narcissus" upptäcktes 1862 i ett hus i Pompeji. Skulpturen blev en mycket omtyckt Grand Tour souvenir att köpa allt sedan 1800-talets andra hälft och under 1900-talet. Den såldes i olika storlekar och bronspatineringar från grönt till brunt.

Utropspris
8 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93