Okänd konstnär 1800/1900-tal

(Sverige)
Okänd konstnär 1800/1900-tal
(Sverige)

OKÄND KONSTNÄR, SKULPTUR och JORDGLOB, omkring år 1900.

Skulptur och jordglob av bronspatinerad zink med flera material. Globen signerad E. Bertax Paris. Skulpturen signerad Rousse och sockeln märkt Le Monde. Totalhöjd 63 cm.

Slitage. Globen med skador och lagningar.

Utropspris
4 000 SEK