SERVERINGSFAT, två stycken, samt SERVERINGSSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått, med motiv av figur på båt bland flodlandskap. Längd 36,5 cm. Den andra med flodlandskap, längd 40,5 cm. Mått på skål 23,5x25 cm.

Fat med skador. Slitage. Mistor.

Utropspris
2 500 SEK