URNOR med LOCK, två stycken, porslin. Kina, 1900-tal.

Dekor i famille rosefärger, en med motiv av tupp i trädgårdsmiljö. Total höjd 38,5-40,5 cm,

Slitage. Mistor. Nagg. 1 med kantspricka samt insidesstjärnspricka. Bränningssprickor.

Utropspris
2 000 SEK