Nanny Still

(Finland, 1926-2009)
Nanny Still
(Finland, 1926-2009)

NANNY STILL, skulptur, "Is", signerad Nanny Still. Studioglass Koen Vanderstukken Niel. Belgien 1997.

Sandgjuten, brun glaspulver. Längd 28 cm. Bredd 22 cm. Höjd 12 cm.

Tillverkningsrelaterade märken.

Proveniens

Ur konstnärens samling, Nanny Stills familj.

The Museum of Applied Arts, Budapest, Ungern 16.10.-22.11.1998.
János Damjanich Museum, Szolnok, Ungern 6.12.1998-17.1.1999.
Amos Andersons Konstmuseum, Helsingfors 10.2 - 29.4. 2001.

Den här skulpturen är illustrerad i; ”Nanny Still Sana – Szò -Word”. Finlands glasmuseum 1998. Sidan 12-13 och ”Nanny Still”. Amos Andersons konstmuseum 2001. Sidan 83.

Formgivare

Klubbat pris
906
10 265
945
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Budhistorik (21 bud)
16 feb 2020 18:05
906 EUR
9
16 feb 2020 18:05
886 EUR
16 feb 2020 18:04
865 EUR
9
16 feb 2020 18:04
845 EUR
16 feb 2020 18:04
825 EUR
9
16 feb 2020 18:03
805 EUR
16 feb 2020 18:02
720 EUR
8
16 feb 2020 18:02
700 EUR
16 feb 2020 18:01
670 EUR
8
16 feb 2020 18:01
650 EUR
16 feb 2020 18:00
541 EUR
16 feb 2020 18:00
521 EUR
16 feb 2020 18:00
402 EUR
16 feb 2020 18:00
382 EUR
16 feb 2020 18:00
381 EUR
16 feb 2020 17:52
361 EUR
16 feb 2020 17:52
344 EUR
16 feb 2020 17:45
340 EUR
16 feb 2020 17:38
320 EUR
12 feb 2020 16:37
300 EUR
8 feb 2020 11:12
100 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977