Nanny Still

(Finland, 1926-2009)
Nanny Still
(Finland, 1926-2009)

NANNY STILL, sculptur, "Symbol of Belgium", signerad Nanny Still. Studioglass Koen Vanderstukken Niel. Belgien 2000.

Sandgjuten kristall, svart, gult och rött glaspulver. Höjd 44 cm.

Tillverkningsrelaterade märken.

Proveniens

Ur konstnärens samling, Nanny Stills familj.

Utrikesministeriet, Finlands ambassad i Bryssel 2000.
Amos Andersons Konstmuseum, Helsingfors 10.2 - 29.4. 2001.

Den här skulpturen är illustrerad i; ”Nanny Still”. Amos Andersons konstmuseums publikationer 2001. Sidan 108.

Formgivare

Klubbat pris
660
7 478
689
Utropspris
500 - 700 EUR
Budhistorik (12 bud)
16 feb 2020 17:45
660 EUR
16 feb 2020 17:45
640 EUR
16 feb 2020 17:45
540 EUR
16 feb 2020 17:45
520 EUR
16 feb 2020 17:44
300 EUR
16 feb 2020 17:44
280 EUR
16 feb 2020 16:13
260 EUR
16 feb 2020 16:04
240 EUR
15 feb 2020 13:01
220 EUR
10 feb 2020 15:45
200 EUR
8 feb 2020 19:34
140 EUR
8 feb 2020 11:13
100 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

67. Warren Platner, stolar, sex stycken, "Platner Side Chair", Knoll International, efter 1966.
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
Budhistorik
120 000

ditt bud
115 000

ditt bud
110 000

ditt bud
105 000

ditt bud
Aktuellt bud:
120 000 SEK