Värdera enkelt digitalt – vi hämtar

Som en extraservice erbjuder Bukowskis nu kostnadsfri upphämtning inför försäljning online så väl som för slag.

Läs mer och värdera här

1215140
KARAFFER, fyra stycken, glas. 1900-tal.
Karaffer, fyra stycken, glas. 1900-tal.
Karaffer, fyra stycken, glas. 1900-tal.
Karaffer, fyra stycken, glas. 1900-tal.
Karaffer, fyra stycken, glas. 1900-tal.
Karaffer, fyra stycken, glas. 1900-tal.
Karaffer, fyra stycken, glas. 1900-tal.
Karaffer, fyra stycken, glas. 1900-tal.
Karaffer, fyra stycken, glas. 1900-tal.

Två + Två. Slipad dekor. Höjd 22-28 cm.

Nagg.

Följerätt: Nej
Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - V12
Proveniens

The Collection of Wivica Ankarcrona Borell.

Bukowskis har fått förtroendet att sälja delar av samlingarna av konst och antikviteter efter Wivica Ankarcrona Borell (1935-2019).

Grunden till samlingarna lades av konteramiralen Sten Ankarcrona (1861-1936) som under tjänstgöring som officer i franska flottan 1885-89 fick upp ögonen för asiatisk konst, framförallt japansk. Samlingarna utökades sedan under senare resor framförallt på 20-talet.

Från 1911 installerade sig familjen i en herrgårdsliknande etagevåning vid Sturegatan i Stockholm. Det eleganta hemmet dokumenterades i tidskriften Svenska Hem i Ord och Bild, 1928 där också sommarhuset med japanska trädgårdar och ett komplett japanskt hus skapats. Reportaget ger en inblick från samlandets guldålder och på det omfång den med tiden så berömda japanska samlingen hade. Gästboken över besökare innehåller såväl kung Gustaf VI Adolf som Japans kronprins (senare kejsare) Akihito.

Sonen advokat Sten S:son Ankarcrona (1904-1981) fortsatte samlandet, bland annat svenskt 1700-tal som väl kompletterade gamla arv där namn som Bergenstråhle, Bohnstedt, Cassel, Mörner och Lybecker förekommer.

Wivica, gift med livmedikus Ulf Borell, förde traditionen vidare. Hon var en trogen besökare på auktioner och museer samt en operahabitué som sällan missade en uppsättning. Hon gjorde sig sitt hem högst upp i huset där biblioteket än gång låg.
I den eleganta våningen samsades arvegods med nytillskott i en trivsam blandning vilket skapade levande hem, där ett antal av föremålen står att känna igen från reportaget 1928.

Köpinformation
Kontakt
Cecilia Nordström
Stockholm
Cecilia Nordström
Ansvarig specialist asiatisk keramik & konsthantverk, äldre europeisk keramik samt glas
+46 (0)739 40 08 02

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: Mån - Fre 9-17
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: Mån - Fre 9 - 13
+358-9-668 91 10

Skicka ett meddelande
Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade i en formanpassad, diskret kartong för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 1-2 dagar efter att transporten är betald. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Utropspris
1 500 SEK
Auktionen är avslutad.